Światowy Dzień Aids

W nawiązaniu do zbliżającego się 1 grudnia Światowego Dnia Aids zorganizowaliśmy dla młodzieży naszej szkoły pogadankę poświęconą problematyce HIV i AIDS. Wykład do naszych uczniów przygotowały i poprowadziły wspierające od lat działania profilaktyczne w naszej szkole panie Magdalena Karpińska i Mariola Poźniak, na co dzień pracujące w Powiatowej Stacji Sanepidarno – Epidemiologicznej w Nowej Soli. W sposób przystępny zaprezentowały młodzieży elementarną wiedzę dotyczącą szeroko pojmowanej profilaktyki z obszarów tematycznych, o których mowa. Oprócz danych epidemiologicznych uczniowie mogli wysłuchać ciekawych informacji na temat: ryzyka zakażenia wirusem HIV oraz sposobów ochrony przed nim, symptomów choroby AIDS, instytucji wspierających osoby chore i ich rodziny. Ponadto nie zabrakło nowości i doniesień dotyczących postępów w zakresie walki z tą wyniszczającą, kończącą się śmiercią chorobą. Dla osób zainteresowanych tematyką Panie przygotowały ulotki i broszury.  Działanie, o którym mowa jest ze strony organizatorów spotkania wyrazem solidarności dla środowiska osób chorych oraz ich najbliższych. Nie sposób też pominąć aspektu dydaktycznego zajęć, gdyż pomimo wielu lat badań nad tą nieuleczalną chorobą, w tym edukowania ludzi na całym świecie, nadal w społeczeństwie pokutują stereotypy w podejściu do sposobów zakażenia się wirusem HIV, jak i samych zakażonych oraz chorych na AIDS.

Kontynuując wieloletnią tradycję naszej placówki pragnę zaprosić wszystkich zainteresowanych uczniów do udziału w Szkolnym Konkursie Wiedzy o HIV i AIDS. Ze względów organizacyjnych konkurs odbędzie się dzień przed Światowym Dniem Aids, tj. 30 listopada (piątek), o godzinie 9.00 w sali nr 19. Zapisy u pedagoga szkolnego.

Serdecznie zachęcam do udziału

Dorota Szefler

Elementem profilaktyki była pogadanka dla uczniów nt. problematyki Hiv/Aids