Gra historyczna - "Droga do Wolności".

Treść: 

Rok 2019 jest rokiem upamiętniającym setną rocznicę wybuchu Powstań Śląskich. Trzy powstania  śląskie, kolejno w latach 1919, 1920 i 1921, przyczyniły się do korzystnych dla naszego kraju rozwiązań w procesie ustalania granic odrodzonej II Rzeczypospolitej Polskiej. Obchody rocznicowe, to także bardzo ważne wydarzenie symbolizujące powrót do czasów walk narodu polskiego o upragnioną niepodległość, niezależność i godność.

Gra historyczna pod hasłem „Droga do Wolności” autorstwa pani Edyty Dzikowicz oraz pani Agnieszki Jacków – Dąbrowskiej miała przenieść młodzież w czasy wydarzeń, podczas których toczyły się krwawe walki o tytułową wolność. Tematem przewodnim gry historycznej był fikcyjny proces Alfonsa Zgrzebnioka, bohatera czasu powstań śląskich, który za zasługi dla ojczyzny odznaczony został przez marszałka Józefa Piłsudskiego krzyżem Virtuti Militari – najwyższym polskim odznaczeniem wojennym, nadawanym za wybitne zasługi bojowe. Zadaniem klas było zdobycie jak najwięcej dowodów uniewinniających oskarżonego o zdradę w procesie Alfonsa Alfreda Zgrzebnioka. Przypomnijmy, iż postać, o której mowa, to polski nauczyciel, działacz samorządowy, śląski działacz polityczny, komendant powstań śląskich, jeden z założycieli Zawiązku Powstańców Śląskich. W czasach powstań Zgrzebniok początkowo uznany został przez władze polskie za szpiega niemieckiego, jednak dokładne śledztwo wykazało, że oddany był ojczyźnie i działał na jej korzyść. Przedstawiciele klas wyposażeni w mapę przemieszczali się po terenie szkoły celem wykonania zadań przewidzianych w grze historycznej. Po wykonaniu wszystkich zadań uczestnicy wracali na salę rozpraw sądu wojskowego z dowodami uniewinniającymi oskarżonego powstańca. Dzięki staraniom uczestników i ich wskazówkom, obrońca Alfonsa Zgrzebnioka mógł go uniewinnić, tym samym zakończywszy sukcesem proces bohatera.  

Podczas przerwy w obradach sądu rozstrzygnięty został także konkurs plastyczny pod hasłem „Jak to było z tym 11 listopada…?” W rolę jury wcielili się uczniowie, którzy z widowni przyglądali się procesowi. Oni także zadecydowali, który z uczestników konkursu zasługuje na nagrodę i wyróżnienie. Decyzją zgromadzonych uczniów i nauczycieli wyłonionych zostało trzech zwycięzców:

I miejsce – Agata Opalińska (IV TL)

II miejsce – Aleksandra Kostrzewa (IV TL)

III miejsce – klasa III Br

 

Obchody Święta Niepodległości w kożuchowskiej Piątce...
ZSP nr 5 im. Leszka Kołakowskiego
ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH
NR 5 IM. LESZKA KOŁAKOWSKIEGO
W KOŻUCHOWIE
wspomagane przez open source