Obrazek użytkownika cytrynek

Konkurs informatyczny dla gimnazjalistów BitMaster

17.11 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych odbył się konkurs informatyczny dla gimnazjalistów BitMaster 2016.

W konkursie brało 17 osób z Kożuchowskiego Gimnazjum im. Jana Pawła II.

Konkurs składał się z 2 etapów. Pierwszym etapem było 70 zadań teoretycznych z tematyki ogólnoinformatycznej: grafika komputerowa, bazy danych, arkusz kalkulacyjny, budowa komputera. Drugim etapem były konkurencje drużynowe, gdzie należało wykonać określone zadania praktyczne.

Charakterystyka założeń konkursu BitMaster

Etap drugi to trzy zadania praktyczne:

• Modyfikacja grafiki wykonanej w Gimpie.

• Modyfikacja strony internetowej kozuszek.info.pl

• Wykonanie prostego algorytmu w języku LOGO dla drukarki 3D.

Skład drużyn był następujący:

Drużyna 1: Amadeusz Dziarski, Anita Świat, Mikołaj Skoczeń

Drużyna 2: Michał Dobrucki, Karol Głos, Patryk Jędrzejczak

Drużyna 3: Dawid Niców, Damian Stolarz, Adam Podkowa

Drużyna 4: Natalia Włodarczyk, Kacper Zalas, Jakub Stec

Drużyna 5: Sandra Salwierak, Filip Kapuśniak, Jakub Kijewski

Drużyna 6: Łukasz Koterba, Kacper Piekarski

Pierwszy etap odbył się w formie testu na platformie Moodle, gdzie zdobyte punkty były uśredniane i dodawane do ogólnej punktacji drużyny.

Rozwiązywanie testu na platformie Moodle

W pierwszym etapie najwięcej punktów zdobyli:

Adam Podkowa (50pkt.),

Damian Stolarz (47pkt.),

Patryk Jędrzejczak (46pkt.).

Nazwa grupy

Uśredniona ilość punktów z testu

Zadanie praktyczne nr 1: Dostosuj stronę internetową pod wskazówki klienta

Pierwsze zadanie praktyczne polegało na modyfikacji obrazu w taki sposób aby wyglądał tak jak sobie klient zażyczył. Należało wykonać na podstawie dostarczonych materiałów modyfikację podstawowej grafiki (w formacie GIMP-a) tak aby wyglądała jak grafika dostarczona w formacie bez warstw, w spłaszczonej formie – format JPG.

Punktacja za to zadanie:

Zadanie praktyczne nr 1: Dostosuj stronę internetową pod wskazówki klienta

Drugie zadanie polegające modyfikacji strony internetowej „pod klienta” okazało się także w kilku przypadkach niezbyt skomplikowanym wyzwaniem.

Punktacja była następująca:

0

0

Trzecie zadanie praktyczne to zadanie z rodzaju utwórz algorytm. W omawianym przypadku chodziło o skonstruowanie algorytmu dla drukarki 3D, za pomocą której mieliśmy wykonać model frontowej ściany domu.

Zadanie praktyczne nr 3: Wykonaj algorytm dla drukarki 3D, za pomocą której utworzysz ścianę frontową budynku

Tutaj punktacja wyglądała tak:

Komisja konkursowa BitMaster 2016

Ogólna punktacja wyglądała następująco:

Suma wszystkich punktów

22

17

14

14

11

5

Jak widać na zamieszczonej powyżej tabeli wygrała Drużyna 2 w składzie: Michał Dobrucki, Karol Głos, Patryk Jędrzejczak. Nagrodzeni otrzymali pamiątkowy dyplom oraz pierwsze trzy tomy Sagi o Wiedźminie Sapkowskiego.

Uczniowie podczas rozwiązywania testu na platformie Moodle

Kolejne, drugie miejsce przypadło także dobrze przygotowanej Drużynie 1 w składzie: Amadeusz Dziarski, Anita Świat, Mikołaj Skoczeń.

Uczniowie podczas rozwiązywania testu na platformie Moodle

Trzecie miejsce przypadło Drużynie 3: Dawid Niców, Damian Stolarz, Adam Podkowa i Drużynie 4: Natalia Włodarczyk, Kacper Zalas, Jakub Stec

Uczniowie podczas rozwiązywania testu na platformie Moodle

Czwarte miejsce przypadło Drużynie 5: Sandra Salwierak, Filip Kapuśniak, Jakub Kijewski

Uczniowie podczas rozwiązywania testu na platformie Moodle

Piąte, ostatnie miejsce przypadło Drużynie 6: Łukasz Koterba, Kacper Piekarski, która niestety ze względu na braki kadrowe wystąpiła w osłabionym, dwuosobowym składzie.

Uczniowie podczas rozwiązywania testu na platformie Moodle

Podsumowując BitMastera trzeba powiedzieć, że młodzież przygotowana przez Pana Norberta Bowtrukiewicza (nauczyciela informatyki w kożuchowskim gimnazjum) była bardzo dobrze "skompilowana".

Zarówno zadania graficzne - obróbka grafiki, przygotowanie fotomontażu, gdzie wymagana była nie tylko precyzja ale i znajomość narzędzi programu graficznego nie sprawiła większych problemów uczestnikom konkursu.

Podobnie zadanie dotyczące HTML-a, gdzie przygotowany kod źródłowy prostej witryny w HTML5 i CSS3 okazało się zadaniem na tyle przejrzystym, iż uczniowie bez problemu zorientowali się w zawiłości znaczników HTML-a i wiedzieli jak i gdzie co mają zmienić.

Natomiast w zadanie dotyczące w języka Logo, udowodniło tezę, iż jest to na tyle intuicyjny język, że nawet osoby które wcześniej nie miały z nim większej styczności wykonały większość zadania poprawnie.

Jako szkoła i organizator konkursu mamy nadzieję, że przygotowane zadania były ciekawe i że uczestnicy mile spędzili czas.

Raz jeszcze dziękujemy za udział młodzieży w konkursie, za ich odpowiednie przygotownie i mamy nadzieję, że w kolejnej edycji bedzie równie dobra i wyrównana rywalizacja co w tym roku :)

17.11 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych odbył się konkurs informatyczny dla gimnazjalistów BitMaster 2016...