Młodzież na zajęciach w ramach innowacji wojskowej

Treść: 

„Z bronią za pan brat” – tak brzmiało hasło przewodnie spotkania, które miało miejsce dnia 24 stycznia, w ramach przedmiotu Szkolenie wojskowe, adresowane dla uczniów klas III TLi oraz II TL biorący udział w innowacji wojskowej, zostali zaznajomieni z tajnikami broni strzeleckiej. 

Na zaproszenie nauczyciela przedmiotu pana ppłk Mirosława Lewandowskiego, zajęcia ze znajomości broni – krótkiej i długiej, która znajduje się obecnie na wyposażeniu Wojska Polskiego, Policji i Straży Granicznej, w tym grup specjalnych tych służb, przeprowadzili panowie; Cezary Gajdemski – nasz pracodawca, instruktor strzelectwa, pasjonat broni i czynny zawodnik sportów strzeleckich oraz jego syn Paweł Gajdemski – absolwent naszej szkoły, funkcjonariusz Straży Granicznej, współzałożyciel i przedstawiciel samodzielnej jednostki strzeleckiej „Strzelec" z Zielonej Góry. Po zapoznaniu się z budową i zasadą działania broni, uczniowie mogli rozłożyć i złożyć kbkAKM czy GLOKA 17, sprawdzić ciężar broni i złożyć się do strzału. Pan Cezary Gajdemski zademonstrował też karabinek szturmowy będący na wyposażeniu armii amerykańskiej. Młodzież miała możliwość porównania broni używanej w naszej armii iż bronią naszych sojuszników z NATO. Uczniowie aktywnie i z zainteresowaniem uczestniczyli w zajęciach. Nie zabrakło również mnóstwa pytań związanych z tematyką spotkania. 

Następne działanie, to odbycie strzelania z prezentowanej przez zaproszonych gości broni. Będzie to dla uczniów dodatkowa atrakcja, gdyż do tej pory, dla innowacji wojskowej, strzelania odbywały się na strzelnicy szkolnej z użyciem broni sportowej.  Dziękujemy instruktorom za ciekawe zajęcia i oczekujemy z niecierpliwością na praktyczną część szkolenia w postaci strzelania, która zaplanowana jest na wiosnę.  

Mirosław Lewandowski