Młodzież Piątki w hołdzie zmarłym

Czas przed Świętem Zmarłych jest czasem zadumy, wspomnień i tęsknoty za tymi co odeszli – ważnymi, kochanymi i znaczącymi w naszym życiu osobami. Każdy z Nas na swój sposób przeżywa te chwile, lecz zdecydowana większość robi wiele, aby w tym okresie być bliżej zmarłych, oddać im należytą cześć i szacunek.

W tym roku nauczyciele i młodzież Piątki w hołdzie zmarłym postanowili starym zwyczajem udać się na cmentarz komunalny przy ulicy Kolorowej, uporządkować tamtejsze opuszczone groby, zapalić znicze, ale także stworzyć na terenie szkoły tzw. Słupy Pamięci, które są pomysłem nowym, lecz bardzo efektywnym i wzruszającym. Pomysłodawczynie tegoż przedsięwzięcia pani Joanna Leśków oraz pani Agnieszka Jacków – Dąbrowska z pomocą uczniów Klaudii Marduła, Aleksandry Czubińskiej, Moniki Walczak, Dominika Kulwas, Jakuba Pleśnierowicza i Radosława Przewoźnego wykorzystały znajdujące się w holu szkoły słupy i odpowiednio je zaaranżowały. Wystrój zawiera przepiękne i sentymentalne teksty literackie o przemijaniu oraz osobiste listy uczniów adresowane do nieżyjących, ukochanych i bliskich ich sercom osób. Jeden ze słupów pamięci poświęcony został zmarłym pedagogom, którzy przez lata tworzyli historię naszej szkoły.

We wtorek 30 października grupa kożuchowskiej młodzieży z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 oraz Samorządowego Gimnazjum licznie uczestniczyła w porządkowaniu cmentarza komunalnego przy ulicy Kolorowej. Wyjście na cmentarz jest wieloletnią tradycją, którą wraz z młodszymi kolegami gimnazjalistami staramy się pielęgnować. W tym roku aż 35 uczniów oraz 5 nauczycieli uczestniczyło w akcji Ocalić od zapomnienia. Przy akompaniamencie pięknej, słonecznej pogody grabiliśmy liście, myliśmy pomniki i zapalaliśmy znicze. Wolontariusze w tym dniu poświęcili swój czas wolny, energię i okazali wielkie serca. Organizatorzy akcji składają serdeczne podziękowania uczniom, jak i ich opiekunom: Joannie Berger, Barbarze Augustyniak, Renacie Raczykowskiej, Joannie Leśków oraz Dorocie Szefler. W pracach porządkowych podobnie, jak w latach poprzednich mogliśmy liczyć na wsparcie i życzliwość Przedsiębiorstwa Komunalnego USKOM.

Z głębi serca dziękujemy naszym uczniom: Agnieszce Repuła, Agacie Padarz, Joannie Opulskiej, Wiktorii Sieradzan, Dominikowi Kulwas, Liwii Foterek, Yessice Foterek, Marysi Żarowskiej, Wiktorii Adam oraz Klaudii Mędluk.

Co przygotowała społeczność szkolna w ramach obchodów Święta Zmarłych?