Obchody Święta Niepodległości

W związku z przypadającą w tym roku kalendarzowym setną rocznicą odzyskania niepodległości cała Polska świętowała i celebrowała na różne sposoby ten wyjątkowy moment w historii naszego kraju. To podniosłe wydarzenie upamiętnione zostało także przez społeczność szkolną kożuchowskiej Piątki. Przygotowania do świętowania trwały dwa tygodnie i zakończyły się w piątek  9 listopada uroczystym apelem i szeregiem ciekawych inicjatyw patriotycznych, kulturalnych i edukacyjnych. W działania zaangażowali się uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy szkoły. Poranek upłynął młodzieży na Podchodach Niepodległości, których pomysłodawcą był nauczyciel historii pan Mateusz Czerwiński. Kilkuosobowe grupy uczniów (przedstawiciele każdej z klas) miały za zadanie zgodnie z instrukcją dotrzeć do dziesięciu punktów kontrolnych, na których czekały przygotowane dla zawodników pytania, bądź zadania, nawiązujące swą treścią m.in. do tematyki niepodległości. Po uporaniu się ze wszystkimi zadaniami konkursowymi młodzież otrzymywała zadanie bonusowe, którym było przeprowadzenie sondy dotyczącej patriotyzmu wśród społeczności lokalnej. Powyższe zadanie, spośród wszystkich zaplanowanych w tym dniu okazało się najbardziej trudnym i wymagającym. Młodzież musiała wykazać się odwagą, opanowaniem i elokwencją w kontakcie z rozmówcami. Adresatami sondy byli zarówno spontanicznie napotkani mieszkańcy Kożuchowa, pracownicy Urzędu Miejskiego oraz nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 2. W efekcie rozgrywek konkursowych tytuł Mistrza Podchodów Niepodległości zdobyła klasa IV technikum logistyczno – informatycznego.

Podczas, gdy przedstawiciele klas dziarsko przedzierali się przez kolejne zadania, ich koleżanki i koledzy, pod opieką wychowawców klas uczestniczyli w konkursie plastycznym na plakat upamiętniający 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Pomysłodawcą i organizatorem konkursu była pani Agnieszka Jacków – Dąbrowska. Pięć plakatów ocenionych zostało pod względem zgodności z tematyką, estetyki wykonania, zastosowanych technik plastycznych oraz walorów artystycznych. Trudny orzech do zgryzienia miała komisja konkursowa, gdyż każda z prezentowanych prac miała swoje zalety i wzbudzała podziw oraz zainteresowanie jury. Ostatecznie zwycięzcą konkursu plastycznego została klasa I technikum logistycznego.

Podsumowaniem piątkowych wydarzeń był uroczysty apel, w trakcie którego wraz z wybiciem godziny 11.11 cała społeczność szkolna odśpiewała hymn narodowy, włączając się tym samym do ogólnopolskiej akcji pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej o nazwie Rekord dla Niepodległej. W dalszej części uroczystości uczniowie zaprezentowali krótki montaż słowno – muzyczny oraz wyemitowali wzruszającą prezentację poświęconą tragicznym losom Polaków w drodze do wolności i niezależności. Opiekę nad przygotowaniem części artystycznej apelu sprawowała pani Anna Dziuda – Smak.

W sali 101, w której odbywała się uroczystość wyeksponowana została wystawa upamiętniająca wydarzenia związane z odzyskaniem niepodległości. Motyw przewodni eskpozycji pojawiał się w zdjęciach i dokumentach, które przygotował z tej okazji pan Mirosław Lewandowski.

Występ młodzieży z okazji Dnia Niepodległości dopełnił i uświetnił wykład pana Janusza Niemca, najmłodszego więźnia politycznego w czasach Polski Ludowej oraz najmłodszego Polaka będącego posiadaczem legitymacji kombatanta. Prywatnie syn Antoniego Żubryda, dowódcy partyzanckiego oddziału Narodowych Sił Zbrojnych w Bieszczadach. To o losach rodziców Janiny i Antoniego oraz swoim tragicznym, pozbawionym radości dzieciństwie opowiadał młodzieży pan Janusz. Ponadto działacz, społecznik, prelegent, upamiętniający swoimi licznymi wystąpieniami pamięć o żołnierzach wyklętych. Tak obszerną dawką historii, wspomnień i wzruszeń  zakończyliśmy w Piątce świętowanie setnej rocznicy odzyskania nieodległości.

Te szczególne wydarzenia wzbogacone zostały o specjalne, świąteczne wydanie gazetki szkolnej Piąteczka. Jej tematyka oscylowała wokół postaci Józefa Piłsudskiego oraz historii powstania i obchodów Święta Niepodległości.

Serdeczne podziękowania należą się organizatorom imprezy, gronu pedagogicznemu, pracownikom szkoły oraz wszystkim uczniom zaangażowanym w realizację projektu edukacyjnego, którego myślą przewodnią było przybliżenie historii naszej Ojczyzny w drodze do wolności, a także krzewienie wśród młodzieży postaw patriotycznych.

Dnia 9 listopada społeczność szkolna Piątki obchodziła setną rocznicę odzyskania niepodległości