Obchody Święta Zmarłych

Z inicjatywy samorządu uczniowskiego dnia 31 października w naszej szkole miały miejsce nietypowe wydarzenia. Jednym z nich była możliwość posmakowania zupy dyniowej sprzedawanej przez członków samorządu, a przygotowanej przez opiekuna panią Joannę Leśków. Ci, którzy skosztowali potrawy zachwycali się jej smakiem i aromatem. Dla smakoszy pieczonej kiełbasy również przygotowana została jej degustacja. W rolę kucharza i kelnera wcieliła się pedagog szkolna pani Dorota Szefler. Chętnych do konsumpcji nie brakowało, co ogromnie ucieszyło organizatorów.

Kolejnym ważnym wydarzeniem tego dnia było rozstrzygnięcie konkursu ogłoszonego przez samorząd uczniowski. W związku ze zbliżającym  się Świętem Zmarłych, które jest wydarzeniem niezwykle podniosłym, a także momentem uczczenia pamięci o tych, którzy odeszli, należało w sposób czytelny zobrazować tradycje związane z tym świętem w krajach, które losowo przypadły poszczególnym klasom. Można było również odzwierciedlić święto Halloween, które jest zwyczajem związanym z maskaradą, obchodzonym w wielu państwach dnia 31 października. Inwencja twórcza klas nie została w żaden sposób ograniczona. Regulamin zakładał możliwość wykonania pracy plastycznej, inscenizacji, bądź przygotowania dyni, uwzględniając przy jej dekoracji elementy zawiązane z tradycją danego kraju. Przypomnijmy, że w niektórych krajach, to właśnie dynia od lat stanowi symbol Halloween.

Prace wystawione przez klasy były rozmaite, ciekawe i estetycznie wykonane. Nie zabrakło dyń, plakatów, a także inscenizacji symbolizującej obchody Święta Zmarłych na Madagaskarze. Komisja w składzie pani Anna Korczyńska, pani Renata Raczykowska oraz pan Jakub Rotarski, po zapoznaniu się z pracami oraz obradach jednogłośnie wyłoniła zwycięzców konkursu, którymi została klasa II Branżowej Szkoły I Stopnia. Młodzież wystawiła inscenizację składającą się z kilku elementów, a symbolizującą obchody kontrowersyjnego święta Famadihana obchodzonego na Madagaskarze.

Organizatorzy dnia, czyli samorząd uczniowski stanął na wysokości zadania i zafundował swoim koleżankom i kolegom dużo dobrej zabawy i fajnych wrażeń. Uczestnikom konkursu należą się podziękowania za zaangażowanie i inwencję twórczą.

Dzień 31 października okazał się być ciekawym wydarzeniem szkolnym