Ogólnopolski Tydzień Kariery

Po raz dziesiąty Stowarzyszenie Doradców Szkolnych i Zawodowych Rzeczpospolitej Polskiej zorganizowało ogólnopolskie przedsięwzięcie pod hasłem Tydzień Kariery. Nasza szkoła od kilku lat aktywnie uczestniczy w planowaniu i realizacji szeregu działań objętych patronatem tegoż wydarzenia. W tym roku w Piątce organizatorzy powyższej akcji zaproponowali kilka ciekawych spotkań zarówno młodzieży naszej szkoły, jak również zaproszonym z tej okazji ośmioklasistom ze Szkoły Podstawowej nr 2.  Wśród szeregu działań na uwagę zasługują:

Zajęcia z powiatowym doradcą zawodowym panią Anetą Tkacz. Tematem przewodnim zajęć zrealizowanych 18 października było hasło „Bądź architektem swojego życia”. Młodzież podczas godzinnych zajęć warsztatowych, w sposób aktywny i twórczy aranżowała swoją przyszłość. Kreatywność, marzenia i realna ocena swoich możliwości przeplatały się w trakcie tworzenia kolażu będącego wizualizacją przyszłego życia każdego z uczestników spotkania. Plany na życie, poczucie własnego szczęścia, są w opinii uczestników warsztatów bardzo subiektywne. Młodzież chętnie uczestniczyła zarówno w samym procesie tworzenia kolażu, jak i w dyskusji dotyczącej analizy wykonanych prac. Projekty uczniów były barwne, ciekawe i momentami bardzo zaskakujące. Świadczy to niewątpliwie o ich wyobraźni, pomysłowości i otwartości.

Wizyta doradcy zawodowego pani Renaty Raczykowskiej z grupą logistyków z klasy maturalnej w Powiatowym Urzędzie Pracy w Nowej Soli. Dzień otwarty w Urzędzie Pracy, to zawsze doskonała okazja dla młodych ludzi, aby nie tylko zapoznać się ze specyfiką funkcjonowania instytucji, ale także niepowtarzalna szansa na poznanie rynku pracy i sposobu poruszania się po nim. Podczas wizyty w urzędzie nasza młodzież otrzymała materiały zawodoznawcze, niezbędne do planowania dalszej przyszłości edukacyjno – zawodowej oraz usłyszała wiele ciekawych informacji. Mowa tu m.in. o barometrze zawodów, czyli prognozach zapotrzebowania na pracowników określonych zawodów na obszarze naszego powiatu, wykazie zawodów zanikających, sposobach i miejscach poszukiwania pracy, etapach zakładania własnej działalności gospodarczej, portalach publikujących oferty pracy.

Zajęcia dla uczniów klas ósmych w ramach zajęć Akademia kreatywnego ucznia. W ramach powyższego działania nauczycielki kożuchowskiej Piątki w osobach pani Małgorzata Antosik, pani Monika Zabrocka oraz pani Aneta Łozińska przygotowały zajęcia, których rolą priorytetową było pobudzenie zaproszonych gości do aktywności i kreatywności, jak również zaoferowanie im dobrej zabawy. Nauka przez zabawę jest fantastyczną formą edukowania cieszącą się dużym zainteresowaniem młodych ludzi. Anglistka Aneta Łozińska, całość zajęć w formie teleturnieju poprowadziła w języku angielskim. Tytułem wstępu uczestnicy lekcji obejrzeli krótki film obrazujący teleturniej 5 sekund i zapoznali się z regułami gry. Następnie podzieleni na dwa zespoły mieli za zadanie przygotować po 3 pytania z trzech wybranych kategorii. Świetny trening umiejętności językowych, sprawdzenie wiedzy ogólnej oraz doskonała lekcja zdrowej rywalizacji – to wszystko zaoferowane zostało zaproszonym gościom podczas 45 – minutowej zabawy. Z kolei panie Małgorzata Antosik oraz Monika Zabrocka w swoich działaniach nastawiły się na ćwiczenie kreatywności, pomysłowości, pobudzenie fantazji i wyobraźni zaproszonych gości. Poprzez proponowane formy aktywności starały się ukazać młodym ludziom zalety i korzyści płynące z pracy grupowej. Przy wykonywaniu zadań można było się popisać nie tylko błyskotliwością, ale także i znajomością języka niemieckiego W charakterze asystentów prowadzących rozgrywki zespołowe ósmoklasistów wystąpili uczniowie klasy III TL Marta Majczak oraz Adrian Górski. Na zakończenie spotkania Adrian opowiedział młodszym koleżankom i kolegom o swoich dotychczasowych doświadczeniach zawodowych i nie tylko. W ciekawy sposób opisał staże w zaprzyjaźnionych ze szkołą firmach, opowiedział o obozie zawodowym na Pomorzu Zachodnim oraz październikowej wizycie w firmach niemieckich. Na pożegnanie goście otrzymali drobne upominki oraz zaproszenie na zaplanowany w miesiącu kwietniu Dzień Otwarty Szkoły.

Tegoroczna edycja obfitowała w szereg ciekawych inicjatyw szkolnych