Obrazek użytkownika cytrynek

III Powiatowy Konkurs OgólnoInformatyczny BINARIA

Pod koniec maja miała miejsce 3 edycja Powiatowego Konkursu Ogólnoinformatycznego Binaria.

Przywitanie uczestników

Konkurs składa się z 2 części: teoretycznej oraz praktycznej. Część teoretyczna (etap indywidualny) odbywa się na platformie e-learningowej Moodle. Składał się z 50 pytań z zakresu: programowania, grafiki komputerowej, urządzeń komputerowych, sieci itp.

Uczestnicy konkursu

Plakat Binaria 2013

Druga część - praktyczna (grupowa) w tym roku dotyczyła wyimaginowanej firmy AutomaticArms® zajmującej się produkcją ramion do robotów przemysłowych i specjalnych zastosowań.

Składanie komputera pod serwer

Uczniowie zostali podzielenie na czteroosobowe grupy i aby móc w pełni zrozumieć czekające na nich zadania zapoznali się z historią i profilem firmy. Składały się na nie czynności:

• Przygotowanie logotypu firmy (grafika 2D) wraz z dostępną instrukcją dotyczącą zasad tworzenia dobrego logo.
  • Skonstruowanie programu bazodanowego, którego zadaniem było odczytanie z pliku danych dotyczących ramion robotów. Oprócz tego miał umożliwić modyfikację danych produktu, sprzedaży i dokonać prostych zadań statystycznych związanych ze sprzedażą.
  • Trzecie zadanie dotyczyło konstrukcji prezentacji oferty firmy na produkty katalogowe, których dane zostały dostarczone uczestnikom.

Etap: tworzenie prezentacji i programowanie

•  Czwarte zadanie nawiązywało do zmiany infrastruktury serwerowej w firmie, w związku z którą należało przygotować sprzętową warstwę w postaci serwera.

Etap: programowanie aplikacji bazodanowej

Nie obyło się bez problemów. Część pierwsza musiała zostać podzielona na etapy w związku ze słabą wydajnością bazy danych na serwerze. Oczywiście tego typu sytuacje powodują, że przyszłe wersje konkursu będą musiały uwzględnić tego typu zdarzenia. Czas na wykonanie określonych zadań był także ograniczony w związku z czym drużyny musiały bardziej wydajnie pracować (szczególnie podczas zadania z programowania).

Etap: przygotowanie logo dla firmy

Zadania z programowania były głównie tworzone w C++. Kolejne języki programowania to Pascal oraz Java. Prezentacje były tworzone przy użyciu Impress-a z pakietu Libre Office oraz Powerpoint z pakietu Microsoft Office. Jeśli chodzi o zadania z grafiki komputerowej to w użyciu był głównie Gimp oraz Impress.

Wręczenie medali. Etap indywidualny.

Wręczenie dyplomów i pucharu: 3 miejsce

Wręczenie dyplomów i pucharu: 2 miejsce

Wręczenie dyplomów i pucharu: 1 miejsce

Niebawem przedstawimy prace graficzne jakie brały udział w konkursie.

Jeżeli chodzi o punktacje to etap indywidualny wyglądał następująco:

Etap indywidualny

Max Bernad

Trubiłowicz Jarosław

Książek Daniel

Wszystkim uczestnikom, zarówno tym z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego "ELEKTRYKNowa Sól oraz uczniom Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 im. Leszka Kołakowskiego dziękujemy za udział i za sportową rywalizację.

Zapraszamy za rok.

Kategoria wpisu: