Obrazek użytkownika cytrynek

Open Your Mind 2013

Dziewiąta edycja konkursu Open Your Mind już za nami. Konkurs kierowany do jest do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych naszego powiatu i polega na utworzeniu pracy graficznej bądź strony internetowej z wykorzystaniem oprogramowania wolnego lub otwartego.

Wielu nauczycieli a później i uczniów używa oprogramowania komercyjnego na zajęciach i w domu. Wielokrotnie ci drudzy używają nielegalnych kopii oprogramowania ponieważ nie potrafią posługiwać się oprogramowaniem ogólnie dostępnym ze względu na nieodpowiednie priorytety doboru aplikacji na zajęciach. Zazwyczaj prym tam wiedzie Photoshop, Corel Draw a Gimpowi oraz Inkscape poświęca się niewiele czasu. Takie podejście jest niestety błędne bo do wielu zastosowań z powodzeniem można używać oprogramowania wolnego oraz otwartego.

Konkurs Open Your Mind ma na celu zwrócić na ten aspekt uwagę oraz zachęcić młode pokolenie do używania tego rodzaju oprogramowania ponieważ „liczy się talent a nie program za kilka tysięcy złotych”

Podczas finału został zaprezentowany film mojej skromnej produkcji mówiący o tym jak powstał Ruch Wolnego Oprogramowania, jakie aplikacje wchodzą w jego skład oraz o tym, że ruch Open Source tak naprawdę nie tylko dotyczy strefy oprogramowania ale takich inicjatyw jak Open Hardware czy Open Source Ecology.

Później przyszła kolej na wręczenie dyplomów i nagród. Nagrody stanowiły książki informatyczne oraz e-booki ufundowane przez firmę ebookpoint.

Konkurencja Grafika 2D

1 miejsce Dominik Kujawa za Assasin”

2 miejsce Hubert Bogucki „Polski Avatar”

3 miejsce Emilia Woźniak „Dama” (LO NOWA SÓL)

1 wyróżnienie Łukasz Jakubowski „Finesz i Ferb”

2 wyróżnienie Paula Barczyszyn „Odznaczenie Qjona Roku”  (LO NOWA SÓL)

3 wyróżnienie Maksymilian Bernad „Śmierdziele”

Dominik Kujawa "Assasin" 1 miejsce Grafika 2D
Hubert Bogucki "Avatar" 2 miejsce Grafika 2D
Emilia Woźniak "Pani Wiosna" 3 miejsce Grafika 2D
Łukasz Jakubowski "Finesz i Ferb" 2 wyróżnienie Grafika 2D
Michal Koper "Naruto"
Piotrek Idczak "VW"
Maksymilian Bernad "Śmierdziele"
Maciej Mazur "Star Wars Team"
Paula Barczyszyn "Odznaka"

Angelika Kuleta 1 miejsce w kategorii strona WWW

Dominik  Kujawa 1 miejsce w kategorii grafika 2D

Konkurencja Grafika 3D

1 miejsce Łukasz Angielski „Zegar”

2 miejsce Marta Gniecka „Miasto” (LO NOWA SÓL)

3 miejsce Rafał Ogrodnik „Las”

Ogrodnik Rafał "Las" 3 miejsce Grafika 3D
Gniecka Marta "Miasto"  2 miejsce Grafika 3D
Angielski Łukasz "Zegar" 1 miejsce Grafika 3D

Łukasz Angielski 1 miejsce w kategorii grafika 3D

Konkurencja Strona WWW

1 miejsce Angelika Kuleta „Dom Dziecka Kożuchów”

2 miejsce Maciek Mazur „My Website of Manchester United Football Club”

Ogrodnik Rafał "Las" 3 miejsce Grafika 3D
Angelika Kuleta "Strona Domu Dziecka" 1 miejsce Strona WWW

Maciek Mazur 2 miejsce w kategorii strona www

Chciałbym wszystkim podziękować za udział w konkursie zarówno uczniom-uczestnikom jak i nauczycielom, którzy motywują swoich uczniów do pracy z wolnym oprogramowaniem.

Chciałbym podziękować także firmie Ebookpoint, która ufundowała zestaw ebooków.