Plan pracy pedagoga szkolnego na rok 2015/2016

Plan Pracy Pedagoga Szkolnego na rok szkolny 2015/2016

I. Zadania ogólno-wychowawcze

1. Planowanie pomocy specjalistycznej dla uczniów posiadających opinie, orzeczenia lub typowanych przez nauczyciela:

a) współpraca z dyrektorem szkoły;

b) prowadzenie wymaganej dokumentacji;

c) objęcie zajęciami rewalidacyjnymi uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego;

d) nawiązanie współpracy z poradnią psychologiczno-pedagogiczną, organizacjami pozarządowymi oraz instytucjami działającymi na rzecz rodziny, dzieci i młodzieży.

2. Rozpoznawanie przyczyn problemów wychowawczych oraz trudności w nauce i niepowodzeń szkolnych.

3. Kontrola realizacji obowiązku nauki.

4. Współpraca z Rzecznikiem Praw Ucznia w zakresie kontroli przestrzegania praw uczniowskich oraz postanowień Konwencji Praw Dziecka.

5. Podejmowanie działań o charakterze interwencyjnym i mediacyjnym.

6. Prowadzenie ewidencji uczniówmających problemy z dyscypliną (zeszyt kontroli uwag, semestralne i końcowo roczne zestawienie uwag, nagan, incydentów).

7. Organizowanie posiedzeń KomisjiWychowawczych.

8. Redagowanie pism urzędowych, sprawozdań z realizacji szkolnych przedsięwzięć, w tym również sporządzanie opinii na temat funkcjonowania uczniów.

II. Działania zlecane przez dyrektora szkoły

1. Sprawowanie opieki nad Samorządem Uczniowskim (organizacja wyborów, podejmowanie się realizacji zadań zgodnie z planem pracy samorządu, nawiązanie współpracy ze społecznością lokalną).

2. Opieka nad Szkolnym Klubem Wolontariusza (planowanie i realizacja zadań przewidzianych rocznym planem, udział wolontariuszy w ogólnopolskich oraz lokalnych akcjach charytatywnych, współpraca z kożuchowskimi placówkami oświatowymi oraz opiekuńczo-wychowawczymi, zorganizowanie działań we współpracy z Samorządowym Gimnazjum w Kożuchowie.

III. Profilaktyka/działalność prozdrowotna

1. Aktywne uczestnictwo w realizacji ogólnopolskich, lokalnych oraz szkolnych akcjach promujących zdrowe i zdrowy styl życia.

2. Przeprowadzenie corocznego Szkolnego Konkursu Wiedzy HIV/AIDS.

3. Organizacja kampanii informacyjnej w ramach Dnia Bez Papierosa.

4. Przeprowadzenie zajęć w klasie IV Tsi oraz III Az na temat stresu przedegzaminacyjnego.

5. Pogadanki tematyczne w ramach zastępstw oraz naprośbęwychowawcyklasy(uzależnienia, problematyka agresji, zagrożeniacywilizacyjne itp.).

6. Poradnictwo indywidualne dla rodziców oraz pedagogizacja za pośrednictwem profesjonalnych profilaktyków celem podniesienia kompetencji rodzicielskich.

7. Współpraca z pielęgniarką szkolną, Sanepidem, Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną, Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Lopitem itp.

8. Organizacja spektakli profilaktycznych, zajęć warsztatowych, pogadanek i szkoleń dla młodzieży.

9. Organizacja indywidualnej pomocy terapeutycznej dla ucznia i jego rodziny (współpraca z pełnomocnikiem GKRPA).

10. Pozyskiwanie materiałów edukacyjno-profilaktycznych na potrzeby szkoły.

IV. Pomoc materialna/rzeczowa/poradnictwo

1. Objęcie uczniów Programem Rządowym Wyprawka Szkolna 2015 – kontakt z rodzinami uczniów uprawnionych, udział w pracach komisji rozpatrującej wnioski.

2. Opiniowanie wniosków stypendialnych (Stypendium Prezesa Rady Ministrów, stypendium szkolne itp.).

3. Wnioskowanie do sądu o wgląd w sytuację rodzinną uczniów zaniedbanych.

4. Informowanie uczniów i rodziców/opiekunów prawnych o możliwościach oraz procedurze uzyskania zasiłków,stypendiów orazi nnych dostępnych form pomocy materialnej,

V. Indywidualna opieka pedagogiczna

1. Udzielanie uczniom indywidualnej pomocy w eliminowaniu napięć psychicznych powstałych na tle konfliktów rodzinnych, rówieśniczych, niepowodzeń szkolnych.

2. Działania wspierające adaptację do nowego środowiska szkolnego  uczniów klas pierwszych poprzez:

1. warsztatyintegracyjne,

2. rozmowyindywidualne,

3. konsultacje z wychowawcami klas oraz rodzicami/opiekunami prawnymi uczniów.

1. Udzielanie pomocy rodzicom/opiekunom prawnym w kierowaniu uczniów na badania specjalistyczne (poradnie, ośrodki terapeutyczne itp.)

2. Udzielanie wsparcia uczniom realizującym indywidualny program lub tok nauki.

VI. Organizacja warsztatu pracy

1. Prowadzeniedokumentacji pedagogicznej.

2. Współpraca z dyrekcją szkoły, kadrą pedagogiczną , rodzicami/opiekunami prawnymi oraz przedstawicielami instytucji opiekuńczo-wychowawczych.

3. Podnoszenie kwalifikacji zawodowych poprzez uczestnictwo w różnych formach kształcenia z uwzględnieniem specyfiki i potrzeb szkoły.

4. Realizacja zadań bieżących, planowanych przez dyrekcję szkoły.

Kategoria wpisu: