Obrazek użytkownika cytrynek

Finał powiatowego konkursu informatycznego Open Your Mind 2012

Treść: 

27 kwietnia odbył się finał już 6 edycji Informatycznego Konkursu Powiatowego OPEN YOUR MIND.

Po raz kolejny przez organizację tego typu konkursu udowadniamy, że przy pomocy oprogramowania darmowego i wolnego można tworzyć naprawdę profesjonalne prace.

Konkurs był podzielony na 3 części: najlepsza praca wykonana w Grafice 2D, 3D oraz Tematyczna Strona Internetowa. W tym roku obowiązywały dwa wiodące tematy: „Lekcja na której się nie nudzę” oraz „Moje zainteresowania, moja pasja”.

 

 

Pobierz prezentację z konkursu – gdzie zobaczysz dlaczego powstał OYM i nagrodzone prace.

 Do konkursu zostało zgłoszonych 40 prac na dość dobrym poziomie, choć trzeba przyznać, że prace z czołówki miejsc lekko odstawały techniką i jakością wykonania od pozostałych.

Na początku przedstawiłem zasadność organizowania tego rodzaju konkursu (np: rozwój młodzieży - jej zdolności i umiejętności informatycznych) ale i przede wszystkim upowszechnianie wiedzy na temat licencji na oprogramowanie oraz czym kierują się ruchy Otwartego i Wolnego Oprogramowania. Podawałem liczne przykłady na to, że na oprogramowaniu otwartym i wolnym można naprawdę odnieść komercyjny sukces.

 Obie licencje na oprogramowanie czyli GPL  oraz Apache  są licencjami wolnego oprogramowania. Oprogramowanie oparte na tych licencjach można praktycznie swobodnie wykorzystać w dowolnym celu.

Laureaci konkursu oprócz nagród książkowych otrzymali także dyplomy OYM 2012 z cytatem z książki "W  obronie Wolności" R. Stallmana  oddającym w pełni ducha konkursu, dostępnej także  on-line na naszym serwerze.

"Wyobraźcie sobie, co by się działo, gdyby przepisy kucharskie zapakować w szczelne czarne pudełka. Nie wiedzielibyście, jakie składniki zostały użyte, więc nie wiedzielibyście również, co możecie zmienić. A gdybyście mimo to jakichś zmian dokonali albo sporządzili kopię dla przyjaciela, bylibyście ścigani jako piraci, a ścigający staraliby się osadzić was w więzieniu na długie lata."

Misją konkursu jest m.in. promowanie otwartego i wolnego oprogramowania. Tak więc jeżeli jesteś użytkownikiem komputera, używasz określonego oprogramowania sprawdź jego licencję!!

Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy z czegoś takiego jak licencja na oprogramowanie ale w momencie sprawdzania legalności plików na naszym komputerze przez nas samych bądź co gorsza przez służby do tego powołane możemy się czuć w pełni zbulwersowani (patrz: afera wokół ACTA).

Poniżej przytoczę kilka przykładów stosowania wolnego i darmowego oprogramowania.

 • Zapewne wszystkim jest  znany mobilny system operacyjny ANDROID wydany jest na licencji GPL oraz Apache.
 • Strona Białego Domu (White House) oparta jest o system CMS Drupal, który to jest na licencji GPL. Joomala czy Wordpress to też znane CMSy – wydawane na GPL. Podobnie jest ze sklepami internetowymi: OpenCart, Virtuemart, osCommerce i inne.
 • Świetny pakiet biurowy Open Office oraz LibreOffice wydany jest na licencji Apache oraz LGPL
 • Rewelacyjne programy graficzne Gimp, Inkscape, Blender3D wydane są także na licencji GPL
 • VLC VideoLAN – program/kombajn do odtwarzania materiałów filmowych – licencja LGPL
 • Avidemux – program od obróbki materiału wideo – licencja GPL
 • Audacity – program do obróbki audio – licencja GPL
 • LightWorks – program do nieliniowego skałdu wideo (składano na nim oskarowy „Jak zostać królem?)”
 • OpenShot – program do nieliniowej obróbki wideo (GPL)
 • Apache – serwer stron www (najpopularniejszy na świecie) – licencja Apache
 • LMMS – świetny program do tworzenia muzyki
 • StarDict – rewelacyjny słownik komputerowy – zawiera bibliotekę wielu innych słowników np.: Oxford, Longman itd. GPL
 • Darktable, LuminanceHDR – programy do manipulacji obrazem – obróbka zdjęć w trybie RAW
 • Aplikacje do programowania: Geany, JDK, Eclipse – Aptana (nakładkna na niego)
 • Biblioteka OpenGL oraz SDL - graficzne i dźwiękowe efekty w grach/programaach komputerowych.
 • jQuery - biblioteka/framework dla języka Java Script, która umożliwia w krótkim czasie tworzenie ciekawych efektów na strony www. Licencja GPL oraz MIT
 • GCC – darmowy kompilator do programowania w C++
 • Wine – (nie)emulator aplikacji z Windows
 • Linux – jako jądro systemu oraz Linux GNU jako system operacyjny wydawany pod różnymi postaciami (dystrybucjami) – można dopasować go do swoich potrzeb/sprzętu.

 

To jest tylko wycinek moim zdaniem znanych programów/bibliotek udostępnionych na licencji GPL i Apache a jest ich kilkadziesiąt tysięcy.

Tym samym przeszliśmy do części związanej z wynikami. Tutaj należy zaznaczyć, że nagrodzeni to są wybitni, młodzi ludzie, którzy mają wysokie umiejętności. Przedstawili oni dosyć ciekawe prace, którym musieli poświęcić swój wolny czas. Wysoki poziom prac odbiegający tym samym od prac pokroju "Grafika z Photoshopa w 10 min" sprawiał żywiołową rywalizację. Laureaci i uczestnicy konkursu udowodnili że mają otwarte głowy, pełne świeżych i nowatorskich pomysłów. To właśnie takich jako szkoła ludzi chcemy kształtować i doceniać. Dlatego niewykluczone, że w przyszłym roku będziemy chcieli zadebiutować jako konkurs o wyższej randze niż powiatowy - mianowicie jako konkurs ogólnopolski. Tak więc trzymajcie kciuki.

A oto lista laureatów konkursu:

Grafika 2D

1. "Lekcja Historii" Angelika Kuleta

2. "Battle Tank" Paweł Gajdemski

3. "Billard" Bogucki Hubert

Strony WWW

1. ”Wyraź Siebie” Angelika Kuleta http://layae.zsp5kozuchow.pl

2. ”MY CHEMICAL ROMANCE” Świtała Magdalena http://ma.sa.w.interia.pl

3. „METALLICA” Klaczyńska Jolanta http://www.lonowasol.zgora.pl/marcin/konkurs/klaczynska/

 

Zapraszamy do udziału w następnym roku szkolnym już teraz namawiamy do kodowania stron  internetowych i tworzenia grafik 2D lub 3D.

 UWAGA 

Jeżeli jesteś nauczycielem lub uczniem z innej szkoły w Polsce i chciał(a)byś wziąć udział  bądź być współorganizatorem kolejnej, ogólnopolskiej edycji konkursu skontaktuj się z organizatorem konkursu Marcinem Wojciechowskim: mwojciechowski@zsp5kozuchow.pl

 

ZSP nr 5 im. Leszka Kołakowskiego
ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH
NR 5 IM. LESZKA KOŁAKOWSKIEGO
W KOŻUCHOWIE
wspomagane przez open source