Obrazek użytkownika cytrynek

Finał powiatowego konkursu informatycznegoOpen Your Mind 2011

Dzisiaj zakończyły się zmagania w Powiatowym Konkursie Informatycznym Open Your Mind 2011.

To już 5 edycja tego konkursu. Polega on na utworzeniu prac graficznych oraz strony internetowej w oprogramowaniu open source (otwarte oprogramowanie).

Logo V edycji Powiatowego Konkursu Informatycznego OYM

Prace muszą zawierać oprócz pliku wynikowego (formaty: jpg, png, gif itp.) także pliki źródłowe (np.: format Gimpa XCF, format Inkscape SVG czy Blender3D blend).

Pobierz prezentację ODP Pobierz prezentację w PDF

Dyskwalifikowane były prace nie zawierające tzw. warstw. Łatwo to porównać do pracy malarza, który tworzy obraz: najpierw jest płótno (wcześniej obrobione wraz z ramą) a później szkic, linie pomocnicze, warstwy farby nakładane na płótno. Podobnie jest z pracą w programie zawierającą warstwy. Z tą różnicą, że każdą warstwę można dowolnie modyfikować.

Prac zgłoszonych do konkursu było około 80. To jest wynik zadowalający, ale duża część nie spełniała podstawowych kryteriów np.: wspomnianych warstw, brak plików źródłowych dostarczonych z pracą, czy też nieodpowiednia rozdzielczość.

Artykuł w tygodniku Krąg. "Poprzez naukę walczą z piractwem"

Na pochwałę zasługuje Liceum im. K.K. Baczyńskiego w Nowej Soli, które nadesłało 39 prac. Opiekunem uczniów był nauczyciel informatyki z Liceum Pan Marcin Mielnik.

Jest to jedyna szkoła, która odpowiedziała na nasz apel.

Troszeczkę szkoda, bo w ten sposób zmuszamy swoich podopiecznych do piractwa komputerowego a nie prawdziwej wiedzy informatycznej. Mam nadzieję, że w przyszłym roku się to zmieni i pozostałe szkoły z naszego powiatu odpowiedzą dużą ilością zgłoszonych ciekawych prac na konkurs OYM 2012.

Na początku, jak i w poprzednich edycjach konkursu przedstawiliśmy cele konkursu. Oprócz wypromowania i sprawdzenia umiejętności naszych podopiecznych, którzy nota bene nie mają zbyt wielu okazji zaistnieć na podobnym polu przyświecają nam:

• Pokazanie właściwej ścieżki przez korzystanie z otwartoźródłowych alternatyw
  • Upowszechnienie świadomości wśród młodych ludzi odnośnie istnienia form licencji na oprogramowanie
  • Przekazywanie wiedzy na temat Wolnego Oprogramowania przez uczniów swoim rówieśnikom
  • Pokazanie innym szkołom, że można uczyć i to z dobrym efektem na darmowych odpowiednikach bez prawno/etycznych konfliktów

W tym roku oprócz nagród książkowych posiadacze miejsc od 1 do 3 zdobyli Statuetki OYM 2011. Statuetki zostały wykonane z metalu nierdzewnego i oprócz graweru informującego o zdobytym miejscu w konkursie zawierały także prawdziwe części z komputera.

Np: pierwsze miejsce to „złoty procesor”. Miejsce drugie to „srebrna pamięć”. Natomiast miejsce trzecie to „brązowy radiator”. Mamy nadzieję, że nagrody się właściwym uhonorowaniem pracy młodych uczestników konkursu „Open Your Mind czyli Otwórz się na Otwarte Oprogramowanie”.

Dyplomy i statuetki OYM 2011

No już dobrze, nie zanudzam. Oto wyniki tegorocznej edycji konkursu.

Prace dostępne są w prezentacji oraz w szkolnej galerii.

Grafika 2D

1 MIEJSCE: MARCIN PIKULSKI „DROGA NA BRONISZÓW” 2 MIEJSCE: ANGELIKA KULETA „NIE WSZYSTKO DIODA CO SIĘ ŚWIECI” 3 MIEJSCE: MARCIN KOPER SUPER BUU WYRÓŻNIENIE: ANGELIKA KULETA GÓRY WYRÓŻNIENIE: BOGUCKI HUBERT ARMAGEDON WYRÓŻNIENIE: GORYNIA ADRIAN GIMP (LO)

1 MIEJSCE: MARCIN PIKULSKI „DROGA NA BRONISZÓW”

2 MIEJSCE: ANGELIKA KULETA „NIE WSZYSTKO DIODA CO SIĘ ŚWIECI”

3 MIEJSCE: MARCIN KOPER „SUPER BUU”

WYRÓŻNIENIE: ANGELIKA KULETA "GÓRY"

WYRÓŻNIENIE: BOGUCKI HUBERT "ARMAGEDON"

WYRÓŻNIENIE: GORYNIA ADRIAN "GIMP" (LO)

Marcin Pikulski odbiera nagrodę za I miejsce w "Grafika 2D"

Angelika Kuleta zdobyła drugą lokatę w konkurencji "Grafika 2D"

Grafika 3D

1 MIEJSCE: MICHAŁ DROGOSZ CROSS 2 MIEJSCE: ADRIAN NOWAK WILLA 3 MIEJSCE: ANGELIKA KULETA WIEŚ SPOKOJNA WYRÓŻNIENIE: DROGOSZ MICHAŁ KOMPUTER WYRÓŻNIENIE: MISZKIEWICZ TOMASZ GWIEZDNE WOJNY WYRÓŻNIENIE: GAJDEMSKI PAWEŁ GWIAZDA ŚMIERCI

1 MIEJSCE: MICHAŁ DROGOSZ "CROSS"

2 MIEJSCE: ADRIAN NOWAK „WILLA”

3 MIEJSCE: ANGELIKA KULETA „WIEŚ SPOKOJNA”

WYRÓŻNIENIE: DROGOSZ MICHAŁ "KOMPUTER"

WYRÓŻNIENIE: MISZKIEWICZ TOMASZ "GWIEZDNE WOJNY"

WYRÓŻNIENIE: GAJDEMSKI PAWEŁ "GWIAZDA ŚMIERCI"

Michał Drogosz "wbił się" na I miejsce w konkurencji "Grafika 3D"

Adrian  Nowak zajął II miejsce w konkurencji "Grafika 3D"

Angelika Kuleta ulokowała się na 3 w omawianej konkurencji

Strony WWW

1 MIEJSCE: ARKADIUSZ PIKULSKI WITCHER SITE http://www.witcher.xaa.pl 2 MIEJSCE: ANGELIKA KULETA NOWA ZELANDIA http://www.nowa-zelandia.cba.pl 3 MIEJSCE: TYMKÓW NATALIA FILMY (LO) WYRÓŻNIENIE: DAMIAN BAJERLAIN FALUBAZ (LO)

1 MIEJSCE: ARKADIUSZ PIKULSKI

"WITCHER SITE" http://www.witcher.xaa.pl

2 MIEJSCE: ANGELIKA KULETA „NOWA ZELANDIA” http://www.nowa-zelandia.cba.pl

3 MIEJSCE: TYMKÓW NATALIA "FILMY" (LO)

WYRÓŻNIENIE: DAMIAN BAJERLAIN „FALUBAZ” (LO)

Arek Pikulski nie boi się wyzwań utworzył ciekawą stronę www

Tak, tak to Ona - Angelika ... Już po raz trzeci odbiera nagrodę. II miejsce w konkurencji "strona internetowe" przypadło Angelice Kulecie

Tymków Natalia, uczennica klasy I z Nowosolskiego L.O. zajęła w omawianej konkurencji trzecią lokatę.

Jeszcze chwila ... kilka "fotek" ...

Wyróżnienie za stronę www dla Damiana Bajerlain z Nowosolskiego L.O.

Anna Tymków na tle swojej strony www

Gorynia Adrian - wyróżniona praca w konkurencji Grafika 2D

Angelika na tle swojej "Designer-skiej Witryny"

Pamiątkowe