Binaria

18 maja 2022 r. odbyła się kolejna (druga) edycja Powiatowego Konkursu Informatycznego Binaria One.

Konkurs jest kontynuacją podobnego konkursu z tym, że przeznaczonego dla uczniów szkół średnich - Binaria.

W tym roku w szranki stanęło pięć drużyn z trzech szkół podstawowych (SP nr 1 w Nowej Soli, SP nr 1 w Kożuchowie i SP nr 2 w Kożuchowie) co przełożyło się na prawie dwudziestoosobową "ekipę".

Na początku przywitaliśmy naszych gości i zaprezentowaliśmy krótką prezentację nt. zawodu informatyka. Odpowiedzieliśmy na pytania dlaczego informatyk jest zawodem przyszłości, jakie perspektywy ma młody człowiek po skończeniu szkoły o tym kierunku.

Po prezentacji przeszliśmy do części praktycznej zadania, gdzie drużyny składające się od trzech do czterech osób rywalizowali ze sobą w tworzeniu aplikacji w języku Python, C++ lub Scratch. Zadanie polegało na utworzeniu aplikacji GameStat, która przechowywała informacje ile czasu i jakie dokonania mamy w grach komputerowych. Zadanie ze Scratch'a polegało na utworzeniu prostej gry platformowej. Graficzne zadanie to projektowanie loga dla firmy zajmującej się tworzeniem "gamingowych" mebli. Zadanie z arkusza kalkulacyjnego polegało na przygotowaniu kwartalnego zestawienia zysków dla firmy zajmującej się świadczeniem usług w branży IT.

Na część praktyczną drużyny miały około 1,5h - co dodatkowo wzmagało rywalizację :)

W części quizowej biorący udział w tej rywalizacji zmagali się z pytaniami informatycznymi z różnych dziedzin: programowanie, sprzęt komputerowy, systemy binarne, gry komputerowe, internet, grafika komputerowa czy oprogramowanie użytkowe.

Jednak i tutaj było pewne utrudnienie. Aby móc odpowiedzieć na pytanie najpierw trzeba było je wylicytować - podobnie jak w teleturnieju "Awantura o kasę". Cóż to był za pojedynek ... Szkoda, że tego nie widzieliście. Po pierwszym pytaniu, jeszcze gracze nie za bardzo orientowali się w istocie rozgrywki. Ale już po kolejnych pytaniach to była istna furia licytacji.

Bardzo miło nam było widzieć jak młodzież ze sobą współpracuje w ramach utworzonych drużyn. Praca zespołowa ma istotne przełożenie w branży IT. Podobnie cieszyło nas to, że z dużym zaangażowaniem podchodzili do wszystkich konkurencji.

W efekcie końcowym rywalizację zwyciężyła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kożuchowie w składzie:

• Michał Czaplicki
  • Kuba Dźwil
  • Artur Walczak
  • Mikołaj Psiuk

Kolejne, drugie miejsce przypdało drużynie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Nowej Soli w składzie:

• Mitka Wiktor
  • Prucnal Mateusz
  • Mularczyk Filip
  • Szechnicki Wojtek

Trzecie miejsce też zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Nowej Soli w składzie:

• Borzymowski Mateusz
  • Siusta Wojtek
  • Srebniak Patryk

Pierwsze wyróżnienie przypadło uczniom ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kożuchowie w składzie:

• Michał Kulesza
  • Patryk Prządka
  • Łukasz Wajman
  • Szymon Żebryk

Drugie wyróżnienie wpadło w ręce uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Nowej Soli w składzie:

• Sandra Sztymela,
  • Tatiana Jurkowska,
  • Mateusz Ciebień

Konkurs nie mógłby się odbyć gdyby nie nasi sponsorzy:

Linux Magazine Polska, Programista - Magazyn, CyberFolks.pl, Samuraj Programowania, Giganci Programowania oraz Powiat Nowosolski.

Sponsorzy

Podziękowania należą się też technikom informatykom, którzy pomagali zorganizować całe przedsięwzięcie: Maciej Raczykowski, Jakub Iskra, Antoni Ambroż, Mateusz Rzeszutko, Jakub Dziak, Łukasz Woźniak, Jakub Jędrzejczak.

Dziękujemy za świetną zabawę i rywalizację.