Binaria ONE to konkurs informatyczny kierowany do uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej.
W naszej pierwszej odsłonie konkursu Binaria One wzięli udział uczniowie ze: Szkoły Podstawowej nr 1 z Kożuchowa, Szkoły Podstawowej nr 2 z Kożuchowa , Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusz Kościuszki z Nowej Soli oraz z Publicznego Gimnazjum nr 1 z Nowej Soli.

Jak wszyscy wiemy jednym z problemów z jakimi się styka polska i europejska gospodarka to braki na rynku pracy w sektorze informatyki (IT). W Polsce nadal brakuje około 50 tys. specjalistów IT.
W Unii Europejskiej jest to prawie dziesięć razy więcej. Prognozy co do przyszłych lat także nie są optymistyczne. Dlatego warto uczyć się informatyki. Przez Powiatowy Konkurs Informatyczny Binaria One chcemy przełamać stereotyp, że informatyka jest trudna.
Trudna nie jest i to dziś udowodnili uczniowie okolicznych szkół.
Na wstępie uczniowie zostali podzieleni za drużyny (3-4 osobowe), a im z kolei zostały przypisane nazwy ze świata IT, tj.: WEBMASTERZY, KODERZY, GRAFICY, ADMINI czy YOUTUBERZY.

Konkurs wspaniałymi nagrodami uświetnili Sponsorzy Binariów:
strefakursow.pl, która ufundowała 4 pełne Ścieżki Kariery (pakiet kursów) dla pierwszego miejsca oraz pojedyncze kursy dla pozostałych dwóch miejsc.
Wydawnictwo AVT, które jest wydawcą m.in. świetnego pisma dla młodzieży Młody Technik - ufundowało roczne, półroczne i kwartalne prenumeraty „Młodego Technika”. eduweb.pl – ufundował profesjonalne karnety na dowolne kursy wideo. Oraz Oktawave – firma specjalizująca się w chmurach obliczeniowych, która ufundowała cztery pakiety serwerów dla zwycięzców. Jak widzicie było o co walczyć :)

Binaria One zostały podzielone na dwie części: część Praktyczną oraz część Quizową z licytacją.
Podczas części praktycznej uczestnicy konkursu rozwiązywali trzy typy zadań. Zadanie z programowania opierało się na napisaniu aplikacji w C++ lub rozwiązania geometrycznego zadania w Scratch. Z kolei w zadaniu z pakietu Office należało utworzyć formularz z użyciem odpowiednich formuł i formatowaniem komórek. Ostatnie zadanie praktyczne to przygotowanie czytelnego logo dla wymyślonej firmy w programie do grafiki wektorowej lub bitmapowej.
Po podliczeniu części praktycznej rozpoczęła się część Quizowa. To dosyć nowatorskie rozwiązanie, gdyż aby odpowiedzieć na pytanie należało je wcześniej wylicytować.
32 pytania z siedmiu działów IT, okazało się niezbyt trudnym wyzwaniem dla większości uczestników Binariów.

W rezultacie konkurs Wygrała Drużyna WEBMASTERÓW (Gimnazjum nr 1 z Nowej Soli). Drugie miejsce zajęli ADMINI (PSP nr 1 z Nowej Soli). Trzecie Miejsce przypadło GRAFIKOM (SP nr 1 z Kożuchowa). Czwarte miejsce należało do drużyny YOUTUBERÓW (SP nr 2 z Kożuchowa). Piąte KODEROM (SP nr 1 z Kożuchowa).
Gratulujemy wszystkim uczestnikom!!!

Dziękujemy także naszym wspaniałym sponsorom: StrefaKursow.pl, Wydawnictwu AVT, Portalowi EduWeb.pl oraz Oktawave. Bez nich ten konkurs miałby mniejszą atrakcyjność i rangę.

Specjalne podziękowania należą się też uczniom z klasy 2TLI, którzy też się sprawdzili w pomocy do przygotowania konkursu. Podobnie jak uczeń klasy o kierunku technik informatyk 4TLI - Sławek Trubiłowicz, który utworzył aplikację zliczającą punkty uczestników!!!

Poniżej składy wszystkich drużyn w zwycięskiej kolejności:

1 miejsce: WEBMASTERZY (Katolickie Gimnazjum nr 1 w Nowej Soli):
Kiraga Janm Patelka Bartłomiej, Irzykiewicz Jędrzej, Stoparczyk Piotr
2 miejsce: ADMINI (Katolicka Szkoła Podstawowa nr 1 w Nowej Soli):
Grzecznik Łukasz, Zieniewicz Mikołaj, Paździorko Dominik, Żurawski Adrian
3 miejsce GRAFICY (Szkoła Podstawowa nr 1 w Kożuchowie):
Bednarz Joanna, Szperlik Aurelia, Guzik Adam
4 miejsce YOUTUBERZY (Szkoła Podstawowa nr 2 w Kożuchowie):
Korc Karol, Jakóbczak Marek, Kłopotek Kacper, Witkowski Karol
5 miejsce KODERZY ( Szkoła Podstawowa nr 1 w Kożuchowie):
Lamentowicz Natalia, Dondajewski Michał, Papina Jakub