Ministerstwo Edukacji Narodowej po raz drugi zorganizowało nabór do programu „Podróże z klasą” i nasza kożuchowska Piątka znalazła się na liście ponad 750 szkół, które miały przyjemność uczestniczyć w tym patriotyczno – kulturalnym przedsięwzięciu.
Celem tego ministerialnego działania jest zwiększenie atrakcyjności procesu edukacyjnego uczniów poprzez umożliwienie im poznawania tradycji, kultury oraz osiągnięć polskiej nauki.
W dniach 28-30 października uczniowie klas drugich gościli w Gdańsku i przez trzy dni uczestniczyli w wielu ciekawych działaniach, których motywem przewodnim był kontakt z wydarzeniami kulturalnymi, poznanie obiektów związanych z historią Polski oraz z ważnymi dla naszego kraju wydarzeniami. To były bardzo intensywnie zorganizowane dni, pełne niezapomnianych wrażeń i odkrywczych doznań.
Pierwszego dnia pobytu zwiedziliśmy Europejskie Centrum Solidarności stanowiące miejsce, w którym utrwalona została pamięć o zwycięstwie Solidarności, traktowanym jako największy sukces obywatelski w historii Polski. Ten imponujący ośrodek edukacyjny mieści w swoich murach mnóstwo eksponatów historycznych, jest wyposażony w szereg projekcji przestrzennych i elektronicznych, gdzie zgromadzone są fotografie, filmowe materiały archiwalne, dokumenty, mapy, biogramy, kalendaria, wycinki prasowe. Miejscem kluczowym Europejskiego Centrum Solidarności jest wystawa stała, dedykowana historii Solidarności i ruchów opozycyjnych, które doprowadziły do przemian demokratycznych w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Młodzież naszej szkoły z zainteresowaniem przyglądała się imponującym eksponatom, odtwarzała karty historii wczytując się w materiały archiwalne, oglądając emitowane filmy. Mogliśmy zasiąść przy symbolicznym Okrągłym Stole i poczuć atmosferę historycznych wydarzeń.
Kolejnym punktem naszej wycieczki było Westerplatte – symbol polskiej obrony i bohaterstwa, a dziś jedno z najważniejszych miejsc pamięci narodowej w Polsce. Pomnik Historii „Pole Bitwy na Westerplatte” symbolizuje obronę Wojskowej Składnicy Tranzytowej w Wolnym Mieście Gdańsku w dniach 1 – 7 września 1939 roku. Dla nas Polaków Westerplatte jest upamiętnieniem i hołdem dla heroicznej obrony gdańskiego półwyspu przed atakiem hitlerowców we wrześniu 1939 roku i nadal stanowi jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli polskiego oporu.
Drugi dzień pobytu w Gdańsku był równie intersujący i obfitujący w szereg atrakcji – od wzruszających momentów z historią w tle, po wydarzenie kulturalne. Dzień 29 października rozpoczęliśmy od wyjścia do Muzeum II Wojny Światowej, które z uwagi na swoją ponadczasową wyjątkowość znane jest w całym kraju, a także w Europie. To w tym szczególnie ważnym dla historii narodu polskiego miejscu nasi uczniowie mieli możliwość zgłębienia wiedzy o wojnie, jej genezie i skutkach, o ofiarach i sprawcach, o bohaterach i zwykłych ludziach. Muzeum to, jest jednym z najnowocześniejszych w Europie i posiada jedną z największych wystaw na świecie poświęconej tej tematyce. Warto dodać, iż wystawę główną tworzą trzy bloki tematyczne pod nazwą: Droga do wojny, Groza wojny oraz Długi cień wojny. Ekspozycja w głównej mierze przedstawia polskie doświadczenia wojenne, zawiera około 3 tys. eksponatów, wśród których znalazło się ponad 200 nowoczesnych stanowisk multimedialnych. Zwiedzający uczniowie za ich pomocą mogli przeglądać archiwalne fotografie i filmy, obejrzeć relacje świadków tamtych wydarzeń, zapoznać się z interaktywnymi mapami prezentującymi militarne potyczki, czy też zmiany granic państw w czasie II wojny światowej. Była to niewątpliwie niepowtarzalna lekcja historii dla naszej młodzieży.
Kolejnym punktem wtorkowych wydarzeń w ramach „Podróży z klasą” były kręgle. Zdrowa i kontrolowana rywalizacja, to także dla naszych uczniów była pouczającą lekcją nauki… z zespołową grą i współpracą w tle.
Drugi dzień pobytu w Gdańsku zakończyliśmy wizytą w Operze Bałtyckiej na przedstawieniu baletowym pod tytułem „Coppelia”. To wyjątkowe wydarzenie kulturalne na długo zapadnie w pamięci naszym uczniom. Dla większości z nas był to pierwszy kontakt z baletem oraz przepiękną choreografią baletową przy akompaniamencie cudownej muzyki. Niewątpliwą atrakcją przedstawienia były tańce słowiańskie i węgierskie m.in. mazur i czardasz.
Ostatni dzień w ramach projektu „Podróże z klasą” upłynął uczestnikom na wizycie w Teatrze Wybrzeże i udziale w spektaklu pt. „Śmierć komiwojażera”. Ten ponadczasowy dramat autorstwa Arthura Millera, w którym w rolę pierwszoplanowej postaci wcielił się znamienity polski aktor Mirosław Baka, po dziś dzień uważany jest za przełomowe wydarzenie w obszarze amerykańskiej dramaturgii. Opowiada o ostatnim dniu życia głównego bohatera Williama Lomana, wędrownego sprzedawcy, który dochodzi do wniosku, że przegrał własne życie. To sztuka o trudnych relacjach rodzinnych, porażce zawodowej i braku sensu życia. Uczniowie nie ukrywali swojego podziwu na kunsztu gry aktorskiej. Dla większości był to pierwszy kontakt z teatrem i możliwość podziwiania gry aktorskiej na żywo.